Dawid Garedża, to jedno z najbardziej znaczących  miejsc w historii Gruzji. Jest to kompleks kilkunastu monastyrów rozrzuconych po rozległym obszarze i otoczonych wyjątkowo ciekawym pustynno-ksieżycowym krajobrazem, który wiosną cały się zazielenia.

Widoki przy drodze do Dawid Garedża
Widoki przy drodze do Dawid Garedża

Do Dawid Garedża dostaliśmy się z Tbilisi marszrutką, która jechała tam ponad 2h, mimo, że miejsce oddalone jest zaledwie o nieco ponad 60km - stan dróg robi swoje.

Po przyjeździe do kompleksu udaliśmy się najpierw zobaczyć monastyr Udabno, a potem wracając wstąpiliśmy do monastyru Lavra. Szlak do tego pierwszego prowadzi przy granicy z Azerbejdżanem, aby w końcu przejść przez granicę i po drugiej stronie zobaczyć niesamowite freski w dziesiątkach jaskiń.

Freski w monastyrze Udabno
Freski w monastyrze Udabno

Szlak jest o tyle ciekawy, że po lewej stronie mamy monastyr Udabno, a po prawej widzimy rozległe tereny Azerbejdżanu.

Panorama Aazerbejdżanu z Monastyru Udabno
Panorama Aazerbejdżanu z Monastyru Udabno

Mijając Udabno, dochodzimy do położonej na wzgórzu małej kapliczki, od której szlak wiedzie już tylko w dół do miejsca nazwanego Łzy Dawida - jedynego źródła wody dla przebywających tam zakonników.

Łzy Dawida jedyne źródło wody w Dawid Garedża
Łzy Dawida jedyne źródło wody w Dawid Garedża

Na końcu szlaki dochodzimy do monastyru Lavra, gdzie korzystając z okazji pijemy "łzy Dawida" i zwiedzamy monastyr Lavra. Warto zejść na sam dół, do kaplicy i wyjść drugą stroną monastyru.

Monastyr Lavra Dawid Gareja
Monastyr Lavra Dawid Gareja

Wracając do Tbilis wstępujemy do polskiej restauracji/hotelu 🙂 Udabno Oasis Club, by uzupełnić płyny i chwilę wypocząć. Co ciekawe gratulujemy naszym rodakom pomysłu, bo w naszej ocenie był bardzo trafiony - to jedyne takie miejsce położone na trasie do Dawida Garedży.

Udabno Oasis Club od środka
Udabno Oasis Club od środka

Author

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera
Chcesz być na bieżąco? Wpisz poniżej swój email i dostawaj jako pierwszy informacje o naszych wpisach!
Szanujemy Twoją prywatność