Achalciche to miasto w południowo-zachodniej części Gruzji. W dużej części zamieszkiwane przez Ormian, którzy stanowią ponad 35% populacji miasta.  Główną atrakcją jest tam odrestaurowana  w latach 2011-2012 twierdza Rabati z wielokulturową architekturą. Znajdziemy tam zrekonstruowane lub odnowione mury obronne, cytadele, ortodoksyjny kościół, meczet, medrese (szkoła muzułmańska) i minaret. Pierwsze wrażenie dość pozytywne, jednak potem już jest trochę gorzej - jakość wykonania rekonstrukcji pozostawia wiele do życzenia.

Trzeba zdać sobie sprawę, że część z tych budowli została tam po prostu postawiona od zera, więc tak naprawdę w ogóle ich tam nie było. Znajdowały się one w zupełnie innych miejscach.

Achalciche nocą
Achalciche nocą

Mieszkaliśmy w samym centrum miasta w dość kiepskim hotelu, który czasy świetności ma już dawno ze sobą. Pani właścicielka w rozmowie z nami z łezką w oczach wspominała czasy, kiedy to rzesze Rosjan przyjeżdżały w te okolice a hotel był często cały zajęty. Poleciła nam również świetne miejsce, gdzie można skosztować prawdziwej gruzińskiej kuchni - polecamy! Jest to restauracja Dubli, znajdująca się około 5-10min drogi od twierdzy.

Mapa z restauracją Dubli

Restauracja Dubli
Restauracja Dubli

A oto jakie doskonałe chinkali tam jedliśmy. Palce licać - były doskonałe!

Chinkai w Dubli Achalciche
Chinkai w Dubli Achalciche

My do Achalciche dostaliśmy się bezpośrednio z Wardzi do której dojechaliśmy z samego Erywania.  Samo Achalciche to również dobre miejsce na nocleg oraz odwiedzenie Parku Narodowego Bordżomi (Borjomi).

Author

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera
Chcesz być na bieżąco? Wpisz poniżej swój email i dostawaj jako pierwszy informacje o naszych wpisach!
Szanujemy Twoją prywatność